NPS - Koramangala - About us: Achievements & Accolades
  •  
     
  •  
     

Achievements & Accolades


2017 - 2018

September 2017

NAME OF STUDENT
GRADE
EVENT
ACHIEVEMENT
Ananya Raju
Pooja Rajesh
Raksha Badri
Vilina Gupta
11
Accenture Junior Innovation Challenge
Runners-Up. Won a cash prize of Rs.7000/-each, along with trophies and certificates.

August 2017

NAME OF STUDENT
GRADE
EVENT
ACHIEVEMENT
Neha Sharon Jacob
12
Vivum Idol - solo music event
First
Nikita Nachnani
Damodar Khosla
Mukundh Balajee
Jahnavi Srinivasan
Karthik S.
Raksha B
12
Vivum Idol - solo music event
Second
Rahul Bhattacharya
Nikita Nachnani
Mukundh B
Neha Sharon Jacob
Rajdeep Nag
Samarpith R
Anshul Roy
12



11
10
9
Battle of the Bands
Third
Sanskriti S
Malavika S
Anvita Nigam
Avni Gupta
Himanshi Gupta
Neha Mathew
12



11
Tell A Tale
First
Kaustubh Roy
Aniket Sanghi
Nikhil Pinto
11
Quiz
First
Karan Khanna
Maithreyi V
Pritika Ramaiyar
Avinash R
Shreya Bera
Pooja R
12



11
Street Theatre
First
Karan Khanna
Ebbani Ray Lenka
Aditi Koul
12

11
Fashion Show
First
Karthik S
11
Rap Battle
First
Meera Harish
Rishab Nair
Nitya T
Ebbani Lanka
Anvita Anantkumar
12



11
Sellin Bar
Second
Aman Singla
Dhruv Gopal
Animesh B
Ansh G
11
10
9
Boys’ Table Tennis
First
Aryan P
Pavan B
Mounav M
Nikhil M
Ubaid K
Thathagatha
Shreyas P
Raaj Rithik
Shubham G
12
11



10


9
Gully Cricket
Second
Rida Shafeek
Krithika Sunil
Jigisha Kamal
12
Technovation
Scholarship of $10,000 USD
Ruhan Alva
6
Easykart Championship - Easykart 60 category
Vice Champion
Vidushi Bhartari
Shubhangi Bhattacharya Kundagrami
10
CoMUN
First Commendable Delegation in the Historic General Assembly as the representatives of France
Abhinav Menon and Abhiram Nitin
Aditya Anirudh and Vidushi Bhartari
Athul M.S. and Shashank Jayant
10
10
9
Shaastra Quiz
Third
Prithika Ramaiyer
Karan Khanna
Avinash Ratnam
Shreya Bera
Neha Sharon Jacob
Mukundh B
Karthik S
Raksha B
Akshaya R
12


11
Engenius - Retake-the dramatics event
First
Nikita Nachnani
Rahul Bhattacharya
12
Engenius - Retake-the dramatics event
Second
Advaitha Krishnan
Nidhi Ashok
Vidushi Bhartari
9
8
10
Get Lyrical-the music event
Second
Prarthana Balakrishna
Ananya Varshney
10
Oratorical, the JAM event
First
Shashank Jayant
Shyam Subramaniam
9
10
Stand-up comedy Limit Infinity - Catch the Word Bazinga
Second
Arun Parthasarathy
Taarussh Wadhwa
Siddharth Shahi
Shiv Nair
Aman Singla
Shravan Ranga
Aniket Joshi
Viren Sarvotham
Sagar Punjabi
12

11




10
Sportanza - Football
Runners-up
P. Arun Parthasarathy
10
Sportanza - Football
Most valuable player of the match
Prasanna P M
Hansel Shah
10
Lawn Tennis
Runners-up
Anupama Bagade
Ahanya Appaiah
10
Lawn Tennis
Winners
Katyayani Pande
Rubhav B
Abhay Anand
Saksham G
Aniket Joshi
Katyani Pande
Diva Batavia
Gayatri V
Saumya G
Tanisha S Paramba
9
8
9
11
9
10
8
100 metres free style & back stroke swimming





Triathlon
First





Second
Nikita Agarwal
Disha Kannan
Devanshi J
Roshni S
Sara P
Renee George
Sia Godika
Arushi S
Diya Agrawal
Palak Mehta
Sneha Das
Veruschka Pandey
6





5
New Horizon State Level Basket Ball Tournament
Runners- up
Advaith Suresh
10
The Amaatra Academy - Debating
Best Speaker
Neha Sharon Jacob
11
Bhatia Shield Debate
Best Speaker
Maitreyi K
Saiguru S
Dhwani R
12
Napsonic – NPS RNR – Biology Event
Winners
Kabilesh N
Ananya V
Animesh B
Ishita B
Paridhi A
Prachi G
10
Napsonic – Dance
Runners-up
Mukund B
Raksha
Neha J
Raunak P
Dhruv G
Samarpith R
Anshul R
11



10
Western Music event
Second
Shiv Karthik
1
Karnataka State Level Taekwondo Championship
Gold Medal
Prakash S Saran
3
Tennis Tournament
Runners- up
Saumya Raj
10
Interschool Squash Tournament
First and Best Player
Aditya Raj
8
Interschool Squash Tournament
Second
Sharvari P.B
Abhinav Menon
7
10
Spell star
Second
Ishan B Kumar
Dev Upadhyaya
Suyash Biswas
Dev Upadhyaya
6
6
12
6
NCO
Gold Medal
Silver Medal
Silver Medal
AES Scholarship
Achyuth H. Warrier
Pranjal Srivastava
7
8
IMO
Gold Medal
Bronze Medal
Kashvi Pathania
Govind Karthik
Pranit Goel
Ananya Mahesh
Sanvi Bhujang
Suhaani Roy
Spandan Shee
Ayantika Sen
Ranvit Bahirwani
Niveditha S Iyer
4








10
IEO
Gold








Bronze